Darbeci Sisi tehlikeli sularda yüzüyor

Sisi firavunu, Türkiye düşmanlarıyla işbirliğini artırıyor. Darbe sonrasında ilk işi Filistin’e nefes olan tünelleri kapatmak olan Sisi, ülkesini İsrail’e peşkeş çekmesinin yanı sıra Kıbrıs Rum Kesimi ve Yunanistan’la da tehlikeli adımlar atıyor. Bölgede çıkarılan doğalgazın Türkiye yerine farklı yollardan Avrupa’ya pazarlanmasını amacıyla Çipras ve Anastasiadis’le buluşan Sisi, Türkiye’nin kıta sahanlığı içinde yer alan noktalara göz dikmiş durumda. Uzmanlar, Batı’nın Sisi’yi kukla gibi oynattığını söylediler.

Batı kuklacı, Sisi kukla

Uluslararası Stratejik Tahlil ve Araştırmalar Merkezi (USTAD) Başkanı Ahmet Akgül, “Sisi bu problemli buluşmayı 6’ıncı defa yapıyor. Türkiye’nin sakalını kesmeye çalışıyor ancak Türkiye Sevakin Adası hamlesiyle darbeci Sisi yönetiminin kolunu kesmişti. Türkiye’nin stratejik hamlesinin şokunu yaşayan Batı ve kuklası Sisi’nin intikam hamlesidir bu” dedi. USTAD Başkanı Akgül, “Sisi’yi Mısır’ın başına geçiren Batı’nın İslam coğrafyasındaki gerek dini dizayn gerek enerji koridorları ve yeraltı kaynaklarıyla ilgili birtakım paylaşımlarda kendisine bir pay verilmek suretiyle iyi bir partner olarak kullanılıyor. Enerji güzergahları veya bununla ilgili çıkarlarda bir İslam ülkesi olarak ön planda Mısır gösteriliyorsa da arka planda kuklayı oynatan kuklacılar var. Küresel şeytani aklın yeni yüzyılda dünyayı dizayn etmeye çalışan baronlarıdır o kuklacılar da” şeklinde konuştu.

 

Sonu hüsran olacak

Kıbrıs Rumları ve Yunanlılarla atılan adımların Türkiye’nin kıta sahanlığına da göz dikme anlamı taşıdığına vurgu yapan Akgül, “Bölgesel siyaset anlamında Türkiye’nin Mısır’daki demokratikleşmeye, halkın iradesine verdiği desteğin bir nevi intikamı alınmak isteniyor. Sisi bu problemli buluşmayı 6’ıncı defa yapıyor. Türkiye’nin sakalını kesmeye çalışıyor ancak Türkiye Sevakin Adası hamlesiyle darbeci Sisi yönetiminin kolunu kesmişti. Türkiye’nin stratejik hamlesinin şokunu yaşayan Batı ve kuklası Sisi’nin intikam hamlesidir bu. Ama bu hamlelerin sonucundan da yıkımla ayrılacaklardır. Sisi ne yaparsa yapsın Mısır halkı Türkiye’yle daha da yakınlaşacaktır, gönül bağları daha da kuvvetli hal alacaktır. Mursi’yi tutsak eden, İhvan üyelerini bir bir tutuklayan, Mursi’nin oğlu Abdullah’ın özgürlüğüne bile tahammül edemeyerek onu gözaltına aldıran kukla Sisi de kuklayı oynatanlar da inşallah hüsranı yaşayacaklardır” ifadelerini kullandı.