Ahmet Akgül Kimdir?

5 Ocak 2013

Ahmet Akgül 1971 Mardin doğumludur.

Babasının görevi sebebiyle ilköğrenimini Batman ve Konya’da, Liseyi Kayseri ve Mardin’de tamamlar.

Fakülteyi üçüncülükle bitirmesinin ardından İslam Tarihi ve Sanatları alanında Mastır eğitimini dereceyle bitirir.

Babası gibi kendisi de Kilis, Gaziantep, Kayseri, Konya, Şanlıurfa, Muğla, Kocaeli ve Mardin gibi Türkiye’nin bir çok vilayetinde eğitim ve kamu-özel sektör görevi yapma şansı bulmuştur.

Aynı zamanda eğitimci olan Akgül, uzun bir süre yöneticilik yapmış ve İl Bilişim Koordinatörü sıfatıyla eğitimci eğitimi ve hizmet içi eğitimler vermiştir.

Şırnak, Batman, Mardin ve Siirt illerini kapsayan Dicle Kalkınma Ajansı DİKA  seçimlerini kazanıp Kalkınma Kurulu başkanı olarak görev yapmıştır.

Bu süre zarfında  bölge kalkınmasına dair fikri düzeydeki çalışmalarda aktif rol almış, ayrıca genç girişimcilere eğitim ortamı oluşturarak iş hayatına katılımlarını sağlamıştır.
Kurucu başkan sıfatıyla Türkiye’nin ilk düşünce kuruluşlarından Uluslararası Stratejik Tahlil ve Araştırmalar Merkezi (International Strategic Analyses and Research Center) USTAD’ı 2011 yılında kurarak ekip çalışması sayesinde kısa sürede dünya düşünce kuruluşları sıralamasında (International Strategic Analyses and Research Center, Ustad, Turkey) üst listelere girmesini sağlamıştır.

USTAD Başkanı sıfatıyla ulusal ve uluslararası platformlarda dış politika, yakın tarih, bölgesel ve güncele dair rapor, çalışma ve etkinliklerde aktif olarak yer almıştır. 
Japonya, Kore, Gana, Fransa, Fas, Kosova gibi sosyo-ekonomik bakımından birbirinden uzak ülkelerde küresel ablukanın etkisini yakinen gözlemleme fırsatı bulmuştur.İslam alemi ve Doğu’nun Davos’a alternatif olabilecek Uluslararası Kasimiye Buluşmalarının ilkini düzenleyerek temel oluşturan Akgül, bir çok sivil toplum kuruluşunda kurucu üye/başkan veya üye/gönüllü hizmeti yapmaktadır.Aynı zamanda eğitimci olan Akgül Ahmet, halen İstiklal Marşı Şairimiz Merhum Mehmet Akif’in başmuharriri olduğu Sebilürreşad mecmuasında Müftüzade Ahmet mahlasıyla yakın dönemden günümüze yansımalara dair araştırma yazıları yayınlanmaktadır.

İyi derecede Arapça ve Osmanlıca, Orta seviyede Kürtçe ve İngilizce bilen Müftüzade Ahmet, Evli ve 4 çocuk babasıdır.Yönetim Alanı:

Yönetim Becerileri, AB Eğitimi, Organizasyon Yönetimi, İşletme Yönetimi, Eğitimi Becerileri, Çatışmanın Çözümünde Medya / STK Eğitimleri, Öğretimsel Liderlik Eğitimi ve diğer..

Bilişim Alanı:

Yazarlık Yazılımı, Web Tabanlı İçerik Geliştirme, Eğitici Bilişim Formatörlüğü, İleri Düzey Bilgisayar, Sosyal Medya Danışmanlık, Dijital Okur Yazarlık Eğitimi ve diğer..

Kişisel Gelişim:

Avrupa Birliği Eğitimi, Satranç Eğiticilik, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Hizmetleri, Duygu Düzenleme (Öfke ve Stres) Yönetimi Eğitimi, Kadına Karşı Şiddeti Önleme Semineri, Türk Mangalası Eğitimi, İnsan Hakları, Demokrasi ve Adalet Eğitimi, Akran Zorbalığı Eğitimi, İhmal ve İstismar Eğitimi, Madde Bağımlılığı Eğitimi ve diğer..

 

 

Verdiği Eğitimler/Sunumlar

Yazarlık Yazılımı,  Satranç Eğitimi, Web Tabanlı İçerik Geliştirme , İyi Sivil Toplum Örnekleri, Siyaset ve Strateji Toplantıları, Beyin fırtınası Toplantıları, Uluslararası Suriye Konferansı, Uluslararası Suriye Sempozyumu, Çatışmanın Çözümünde Medyanın rolü, Çatışmanın Çözümünde Kadının rolü, Afrika için Sürdürülebilir Bir Kalkınma ve Gelecek Buluşması.Sivil İnisiyatif Çalışmaları

Düşünce Kuruluşu USTAD (Kurucu Başkan),

Memursen-Eğitimbirsen (üye-yönetim),

Mardin Suriye Yardımlaşma Platformu (Kurucu Üye),

Mardin İnsani Yardım Derneği (Kurucu Üye),

Ortadoğu Çözüm Platformu (Kurucu Başkan),

Uluslararası Kasımiye Buluşmaları (Fikirsel Altyapı ve Organizatör),

Birlik Vakfı Mardin Şubesi (Şube Kurucu Üye-Başkan Yardımcısı),

ve bir çok teşekkülde üye ve gönüllüUluslararası Deneyim

Orta Afrika / Gana,

Uzakdoğu /Japonya,

Uzakdoğu /Güney Kore,

Avrupa / Fransa,

Balkanlar / Kosova,

Kuzey Afrika / Fas,

Arap yarımadası / Suudi Arabistanİçerik + Yayına Hazırlık Aşamasında Dahil Olduğu Raporlamalar

ABD’nin Libya’da Uygulaması Muhtemel Irak Senaryosu,

Türkiye’nin Avrupa Serüveni,

Askerlik Vergisi mi Bedellimi,

Tercihlerde 6 Kriter,

STK-Kamu Diyalogu Üzerine,

Promosyon: Hakkaniyet ve Adalet,

Online Terörizm Mausların Savaşı ve Siber Savaş ve Tehditler,

Yeni ve Sivil Anayasa,

Modern Çağın Muktedir Sistemi: Vesayet,

Kürtlerin ABC’simi Elifbası mı?,

Coğrafyamızdaki Gelişmeler ve Değişkenler (Ortak Çalışma)İletişim

Facebook Sayfa Hesabı: muftuzadeahmet

Twitter kişisel hesabı: @muftuzadeahmet

Email adresi: muftuzadeahmet@gmail.com